Виберіть категорію
ua
live
Тварини поруч з нами

Хто б міг подумати, що в місті майже на кожному кроці можна зустріти диких тварин? Тут пристосувалися жити багато комахи, птахи та ссавці. Галасливе місто - їх звичне середовище проживання. Придивись! Дикі тварини тут буквально всюди: шарудять в траві, пурхають над квітами, риють підземні ходи, будують гнізда на балконах і господарюють на горищах.


Хижаки давно майстерно користуються сусідством з людиною, в голодний час, навідуючись в села і селища в пошуках їжі, не боячись при цьому заходити і до великих міст. Справа в тому, що в пошуках корму і притулків від хижаків в міста прилітають багато птахів, які раніше тут не зустрічалися або зустрічалися рідко (дикі голуби, галки, граки, ворони і т. д.). А хижаки, втрачаючи звичну «кормову базу», спрямовуються слідом за пернатими і гризунами ближче до людського житла. До того ж в місті, крім звичного корму в голодні дні можна прогодуватися і людською їжею. Ер Джей - єнот з мультфільму «Лісова братва» - намагався довести своїм лісовим товаришам, що місто - це «ворота в прекрасне життя, де мешкають дивні істоти, звані людьми, які живуть, щоб їсти, а не їдять, щоб жити». Але насправді тварини з'являються в місті не в пошуках «солодкого життя», а просто намагаються вижити.

Лисиці, що з'явилися в місті, викликали паніку у населення. Хоча саме завдяки людям вони і з'явилися тут. Крім лисиць і всім звичних собак і кішок, в Харкові досить часто можна побачити куниць. Ці хижаки поступово зблизилися з людиною і змінили свої природні звички. Вони живуть на горищах і в підвалах, звідки щоночі відправляються на полювання, використовують споруди людини для розмноження, заселяють порожнечі теплотрас і каналізаційних систем і таким чином втрачають зв'язок із заміськими биотопами. В межах міста куниці годуються щурами, мишами, голубами, горобцями, не гребують і відходами в сміттєвих баках.

Рідше, ніж хижаків, на околицях міста можна зустріти зайців або кабанів. Взимку зайці тримаються поблизу ріллі з озимими та багаторічними травами. Під час сильних хуртовин в степових районах тваринам стає важко знаходити корм, тому вони концентруються поблизу населених пунктів, куди їх приваблюють залишки городніх культур, кора і гілки плодових дерев, запаси сіна та соломи.

Кабани добувають собі корм в основному за допомогою риття, поїдаючи підземні частини рослин, а також ґрунтових хребетних і дрібних звірків. Будучи всеїдними тваринами, кабани досить тісно пов'язані з людиною, знаходячи собі прожиток на недбало прибраних полях або звалищах відходів людської діяльності.

Багато видів птахів вже давно влаштувалися в містах. Синиці відвідують годівниці, часом, не задовольняючись цим, підлітають до вікон, вишукуючи комах в віконних рамах, чому складається враження, ніби вони вимогливо стукають в скла, якщо їм вчасно не вивісили за вікно шматочок сала.

Нерідкими стали в межах міста і хижі птахи. Уже багато років під дахом одного з корпусів ХНУ ім. В. Н. Каразіна гніздяться дрібні сокола - боривітри, а в літню пору на околицях спальних районів Салтівки і над «володіннями» харків'ян-городників парять дрібні орли канюки.

Деякі представники загону сов (будинковий сич, вухата сова і трохи рідше сіра сова) живуть в Харкові практично на «законних правах», просто нічний спосіб життя робить їх непомітними для нас.

Людина, освоюючи все нові простори, часом не залишає тваринному світу місця. Ось і доводиться диким тваринам пристосовуватися до змінених умов життя.