Виберіть категорію
ua
live
Чому жовтіє листя?
19 Жовтня 2020
Новини

Листя на деревах і кущах з весни до кінця літа мають зелений колір. Основою зеленого кольору є вміст в листі головного пігменту – хлорофілу. За допомогою цього пігменту рослини використовують сонячну енергію, перетворюючи воду і вуглекислий газ на поживні речовини – глюкозу. Глюкоза необхідна для росту і розвитку рослини. Хлорофіл безперервно використовується в процесі синтезу поживних речовин, при цьому сам руйнується. Рослина в сезон зростання відновлює запаси хлорофілу, і це допомагає листю утримувати зелений колір.

Сезон росту рослин сповільнюється наприкінці літа. Дні стають коротшими, сонячного світла стає менше, зменшується і вироблення зеленого пігменту, необхідного для фотосинтезу. Капіляри жилок, по яких переміщаються соки від листа до гілки, поступово закриваються. Так, в основі листа поступово утворюється корковий клітинний шар і кількість вологи, яку отримує лист, зменшується. Це призводить до остаточного руйнування хлорофілу і дає можливість проявитися іншим пігментам.

Адже в листовій тканини є й інші пігменти, які при активному зростанні рослини, «перебиваються» рясним хлорофілом. Пігмент ксантофіл надає листю жовтих відтінків, а каротин – оранжевого забарвлення (він переважає і в моркві). Яскраві червоні кольори і багряні відтінки надають листю пігменти антоціани. Багряними фарбами часто покриваються листя клена і осики, листя берези стають світло-жовтими, листя дуба, ясена, липи, граба і ліщини набувають буро-жовтих відтінків. Листя тополі тільки-но починає жовтіти і відразу опадає.

Осінній колір листя залежить не тільки від видової приналежності дерева, а й від того, скільки пігменту встигло виробитися протягом літа. Вироблення пігментів залежить від погодних умов. У суху теплу осінь листя на деревах і кущах більш яскраве і насичене, ніж у прохолодну. А ось під час дощових осінніх днів листя стає тьмяно-жовтим або коричневим.

Також існує думка, що колір осіннього листя залежить і від якості ґрунтів, на яких вони ростуть. Так, на бідних ґрунтах у дерев переважають листя червоного кольору, а у дерев тих же видів на багатому ґрунті – жовті.