Выберите категорию
ru
live
Міжнародний день бобра: свято природних інженерів
07 Апреля 2025
Новости

7 квітня світ відзначає Міжнародний день бобра – екологічне свято що покликане привернути увагу до важливості збереження цих унікальних тварин та їхньої ролі в екосистемах. Дата святкування обрана на честь дня народження Дороті Річардс, дослідниці та науковиці, яка понад 50 років присвятила вивченню бобрів у заповіднику Біверспрайт (Нью-Йорк) та змінила ставлення до бобрів, внесла значний вклад у розуміння їхньої ролі у природі. Її дослідження вплинули на природоохоронні програми, спрямовані на збереження цих тварин та використання їхньої діяльності для екологічного відновлення територій. Засноване свято було у 2009 році. 

Рід Бобер (Castor) включає два сучасних види: Бобер європейський (Castor fiber), або річковий бобер що мешкає в Європі та Азії, зокрема й в Україні., та Бобер канадський (Castor canadensis) – поширений у Північній Америці. На початку ХХ століття через осушення земель для сільського господарства, та полювання ці тварини були майже повністю винищені в Північній Америці, Європі та Азії.

Бобри відіграють ключову роль у збереженні водно-болотяних угідь. Будуючи греблі, вони створюють середовище для життя багатьох риб, земноводних, птахів і навіть комах. Бобри, змінюють середовище, але роблять греблю тільки тоді, коли сильно падає рівень води. У справжніх річках такого не трапляється, там неможливо збудувати греблю, бо дуже швидка течія.  Їхня діяльність сприяє очищенню води, регулюванню рівня ґрунтових вод, зменшенню наслідків засух і повеней. Фахівці вважають, що це зменшить також і ризик виникнення лісових пожеж.

В Україні бобер європейський також є важливим компонентом екосистеми. Його можна зустріти уздовж річок, озер і боліт, особливо в Поліссі, Карпатах і на Лівобережжі. Колись популяція цих тварин була значно скорочена через полювання – цінне хутро та бобровий струмінь високо цінувалися в медицині та промисловості, але завдяки природоохоронним заходам ХХ століття бобри почали відновлюватися, і нині їхня кількість стабільно зростає. У 2013 році з'явилася ідея встановити пам’ятник бобру в Поліському природному заповіднику за їхній внесок у відновлення екосистеми болотистого Полісся.

З початком війни в Україні ці тварини несподівано стали союзниками військових. На кордоні з Білоруссю вони спорудили греблі та заболочені ділянки, що ускладнили прохідність територій. Таким чином, природні інженери допомагають укріплювати кордони країни.

Міжнародний день бобра – чудова нагода замислитися над важливістю цих тварин для екологічного балансу нашої планети. Вони не лише змінюють середовище, а й допомагають відновлювати природні угіддя, зменшують вплив змін клімату та створюють сприятливі умови для життя багатьох видів. Бережімо бобрів – адже вони справжні охоронці природи!