-
Ареал простягається від Західної Африки і півдня Західної Європи до Середньої і Південної Азії. В Україні зустрічаються в гніздовий час у північному Причорномор'ї та Приазов'ї.
-
Довжина тіла – до 1,75 м. Розмах крил – до 3,5 м.
-
Вага – 10-11 кг.
-
Харчуються рожеві пелікани найрізноманітнішої рибою, віддаючи перевагу найбільш великим екземплярам, що вдасться зловити. На добу одному пеліканові потрібно від 900 до 1200 г риби.
-
Тривалість життя в неволі – до 30 років, в природі – менше.
Свою назву цей ефектний птах отримав завдяки блідо-рожевому відтінку оперення. Причому на черевній стороні тіла рожевий колір більш насичений. Коли крила пелікана складені, здається, що забарвлення всього тіла у нього однорідне, проте махові пера – чорного кольору. Але найпомітнішою частиною його тіла вважається, звичайно ж, дзьоб. У самців його довжина варіює від 35 до 47 см, у самок – від 28 до 46 см. Такий великий інструмент потрібен їм для лову риби.
Соціальна поведінка
Пелікани – птахи зграї. Населяють узбережжя прісних і солоноводних водойм. Уся їхня життєва активність проходить в товаристві один одного. Цікаво, що полюють рожеві пелікани так само спільно. Розміри зграї від десятка до декількох тисяч особин в залежності від пори року, виду активності та чисельності птахів у даному районі.
Розмноження
У регіонах з яскраво вираженою сезонністю гніздування відбувається навесні, в Африці – цілий рік. В кладці всього 2 яйця. Насиджують їх обоє батьків по черзі. Голі і безпорадні пташенята з'являються на світ на 28-36 день. Батьки годують їх напівперевареною рибою. Свій перший пухової наряд малюки надягають на 8-10 день. Дорослий «одяг» приміряють на 65-75 день. Літати молоді птахи починають у віці 2,5 місяців, а статевозрілими стають лише в 3-4 роки.
Вид і людина
Пелікан – священний птах для мусульман, оскільки за переказами цей пернатий гігант переносив в горловому мішку камені для зведення святинь у Мецці. Деякі народи зображували Ісуса Христа в іконографії в образі пелікана. У геральдиці європейських країн пелікан символізував самовіддану батьківську любов. У Скандинавії пелікан є символом донорства – завдяки легенді про те, що ці птахи роздирають дзьобом свої груди і вигодовують пташенят власною кров'ю.
Цікаві факти
Пелікан володіє найбільшим і наймісткішим дзьобом, в порівнянні з усіма птахами планети.
-
Класифікація ще
не проведенаNE -
Недостатньо
даннихDD -
Знаходяться під найменшою
загрозою зникненняlc -
Близькі до
уразливому положеннюNT -
Уразливіvu
-
Знаходяться під
загрозою зникненняen -
У критичній
небезпеціcr -
Зниклі в
дикій природіew -
Зниклі
твариниex