Виберіть категорію
ua
live
Наша історія
XIX сторіччя
1892 рік
1897-1899 роки
1901 рік
1902 рік
початок XX ст.
1919 рік
1924 рік
1925 рік
1928 рік
1953 рік
1955 рік
XIX сторіччя
XIX сторіччя

Історія створення зоопарку починається з 90-х років XIX століття, коли з ініціативи професора Олександра Федоровича Брандта в місті була зроблена спроба організувати «Акварена».

1892 рік
1892 рік

Ідея будівництва «аквария» мала і своїх супротивників. 23 липня 1892 року до засіданні Харківської Міської Думи виступив професор Юрій Іванович Морозов. Він відзначав, що створення «аквария» було хорошою ідеєю, але все-таки не зовсім продуманою. Зокрема, різкій критиці Морозов піддав місце будівництва - Миколаївський сквер; виходячи зі статті А. Ф. Брандта в «Ниві», висловив думку, що ця «грандіозна задумка» не може вміститися на площі 100-144 кв. сажень. Тому, на думку Морозова, рішення Думи потрібно відкласти до того, як буде представлений більш детальний план «аквария» і зоосад.

1897-1899 роки
1897-1899 роки

Публікація в «Известиях Південно-Російського товариства акліматизації за 1897-1899 рік» та «Короткому путівнику по Установам Південно-Російського товариства акліматизації» за 1905 рік підтверджують, що в 1895 році на невеликій ділянці землі дослідного поля Університетського Саду розміром близько 2,5 га суспільство відкрило бджільницько-шовківницьких станцію, розміщену в дерев'яному будинку. Будівництво цього будинку (нині будівля дирекції зоопарку) виконувалося за проектом і за участю братів архітекторів С.І. і І.І. Загорскіних. Неподалік піднялося друга споруда - невеликий пташник. Через малі розміри тут можна було тільки розмістити домашню племінну птицю, а відвідувачам доступу не було. Так було покладено початок харківського зоосаду - третього зоопарку в Російській імперії.

1901 рік
1901 рік
У 1901 році Південно-Російське суспільство акліматизації відкрило відділення рибництва і рибальства, а також приступило до організації акваріума. З тих пір віварій і акваріум стали регулярно поповнюватися тваринами місцевої фауни і екзотичних видів.
1902 рік
1902 рік

У 1902 році на кошти члена суспільства Людвіга Федоровича Дамрофа був збудований новий пташник, критий черепицею. Фронтон будівлі вінчав напис «Пташник Харківського товариства птахівництва. Відділення Південно-Російського товариства акліматизації ». Всередині приміщення були обладнані кімнати для занять наукових співробітників, сторожка, п'ять зимових приміщень з вигулами і літні вольєри для водоплавних птахів. Ця будівля споруджено за проектом відомого фахівця в області сільськогосподарської архітектури професора Косякова. У приміщенні колишнього пташника стали розводити шовкопрядів. Тепер з'явилася можливість демонструвати населенню нові породи свійських і види диких птахів.

початок XX ст.
початок XX ст.

Вхід в Харківський зоосад. Початок XX століття. Стояли дві круглі гострі башточки, де були укріплені афіші з написом: «Бюро акліматизації. Пташник, пасіка, віварій, акваріум, Бджільницька станція, музей. Вхідна плата 5 коп. Хід через Університетський Сад».

1919 рік
1919 рік

Біля витоків відродження харківського зоосаду після революцію стояв випускник природничого відділення фізико-математичного факультету університету, згодом видатний вчений Віктор Григорович Аверін. Ще в студентські роки на базі зоосаду він виконав ряд робіт з орнітології та ентомології, потім він став завідувачем ентомологічним бюро Харківського губернського земства. З ініціативи В. Г. Аверіна при центральному раді ВУСМР відкрилися курси мисливствознавства, була створена Українська науково-дослідна станція мисливського господарства. Почали видавати журнали: «Мисливство та рибальство», «Природа і полювання на Україні», зі Сторінок цих журналів звучав заклик до всесвітнього поповненню зоосадів України.

1924 рік
1924 рік

Під час відрядження до районного центру Охтирку (нині Сумська обл.) В. Г. Аверін знайомиться з червоним командиром Миколою Петровичем Евальд, який служив на посаді начальника відділу всеобучу Охтирського повіту військкомату. Переконавшись у великій ерудиції Евальда, Аверін пропонує йому приїхати до Харкова і зайнятися відродженням зоологічного саду. Микола Петрович з радістю прийняв цю пропозицію. 15 вересня 1924 року Евальд демобілізувався з лав РСЧА, переїжджає з родиною і 1 жовтня 1924 року призначений завідувачем зоосадом, територія якого в ту пору становила 5 гектарів.

1925 рік
1925 рік

У 1925 році, завдяки старанням завідувача зоосадом Н.П.Евальда, в Гамбурзі у знаменитого звіролова і торговця тваринами Карла Гагенбек була куплена за 5300 рублів слониха Мока. Приїзд нового мешканця зоопарку зафіксували на плівку фоторепортери більшості республіканських і місцевих газет. У 1928 році компанію Моке склав самець Ямбо. За словами служителів зоопарку Ямбо відрізнявся дуже "крутою" вдачею.

1928 рік
1928 рік

В травні 1928 року з Гамбурга прибув ешелон з тваринами. У його складі були: левиця, самка леопарда і лами, по одній парі кенгуру Беннета, єноти, африканські цівети, мангусти, 10 мавп різних видів, 10 видів папуг, рожеві пелікани, белощекие казарки. У червні з Ленкорани доставили 6 дикобразів, 9 кучерявих пеліканів, 7 лебедів і 96 примірників різних водоплавних. У 1928 році зоопарк отримав левів, ланей, двогорбий верблюда, буйвола, вовків, пеліканів, фазанів, диких качок.

1953 рік
1953 рік

У 1953 році, в Харківському зоопарку знову з'явилися слони. Першою приїхала слониха Майя, яка народилася в Лейпцігському зоопарку. До нас вона надійшла з Києва, куди потрапила як трофей після перемоги СРСР над фашистською Німеччиною.

1955 рік
1955 рік

В серпні 1955 року в зоопарк приїхав слон Бак-Зап. Він народився в провінції Бан-ме-Тхаут на півдні Центрального В'єтнаму в 1915 році. Тридцять років слон жив в сім'ї заможного селянина, який використовував його на лісорозробках і для перевезення вантажів. У 1945 році Бак-Зап був мобілізований в армію для перевезення боєприпасів, знарядь і снарядів. Слон працював, не беручи їжу, по 12 годин щодня, долаючи при цьому відстані до 50 км. Він спокійно переносив бойову обстановку - розриви снарядів і бомб, вміло маневрував в ярах і ущелинах, був добре видресируваний і слухняний. З Одеси до Харкова слон добирався на поїзді. Будучи заточений в міцну клітку з рейок, оббиту товстими дошками, він не бачив, що відбувається навколо. Тоді ударами бивнів і хоботом слон вибив дошки, викинув все дерев'яну оббивку і залишився лише в залізній клітці. На станціях навколо клітини збирався народ. Бак-Зап простягав до глядачів хобот, випрошував ласощі, і його обдаровували кавунами, хлібом і яблуками. Так він і прибув до Харкова. А до зоопарку йшов вже пішки в супроводі величезного натовпу народу.

Природно-заповідний фонд України
Природно-заповідний фонд України
До природно-заповідного фонду України відносяться ділянки суші та водного простору, а також природні комплекси та об'єкти, що мають особливу природоохоронну, рекреаційну, наукову та іншу цінність, виділені з метою збереження генофонду тваринного і рослинного світу, природної різноманітності ландшафтів, забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища і підтримання загального екологічного балансу.

Державне управління природно-заповідним фондом України здійснює Державна служба заповідної справи - урядовий орган у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
Питання
Поширені запитання
Під час відвідування Зоопарку

Де можна знайти карту Зоопарку?

Карту зоопарку можна знайти тут та на інформаційних стендах, що розміщені на території зоопарку, зокрема при вході.


Чи можу я забронювати дитячу коляску, візок або інвалідну коляску?

Таких послуг зоопарк не надає.


Чи можу я принести свій велосипед або самокат?

Дорослі відвідувачі пересуваються пішки. По техніці безпеки рух будь-яких транспортних засобів заборонений. Це стосується роликів, самокатів, велосипедів, скейтбордів, моноколес, гірускутерів і сигвеїв. Але дитячі велосипеди, самокати, санки дозволені.


Чи можна взяти з собою собаку?

Ні. Брати з собою домашніх тварин до зоопарку категорично заборонено.


Чи можу я фотографувати тварин і публікувати свої фотографії?

В особистих цілях – так. Особливо вдалі, кумедні знімки надсилайте нам на адресу (e-mail) і ми опублікуємо їх на офіційних сторінках зоопарку у соціальних мережах.


Де в Зоопарку дозволено палити?

Зоопарк є зоною, вільною від паління. Палити у зоопарку заборонено.

Де поїсти?

Чи є в Зоопарку ресторан і коли він відкритий?

На території зоопарку знаходяться три ресторани. З графіком їх роботи, а також меню можна ознайомитися тут.


Чи можна в Зоопарку смажити на грилі свою їжу?

Приготування їжі, розведення вогню на території зоопарку категорично заборонено. 


Чи можна в Зоопарку їсти свою їжу у внутрішніх приміщеннях?

Ні. Внутрішні приміщення не призначені для прийому їжі.

Тварини

Коли відбувається годування тварин?

Годування більшості видів відбувається у першій половині дня. Виключення – сутінкові тварини. Деякі види отримують їжу по кілька разів на день.


В який час тварини найкраще видно?

Тварини самі обирають, де перебувати: на очах у відвідувачів, або в затишному укритті, у відкритому вольєрі, або закритому приміщенні. Але найбільше шансів побачити тварин під час годування. 


Яких тварин можна побачити взимку?

В колекції Харківського зоопарку представлені тварини, які гарно почуваються у нашому кліматі цілий рік. Тому під час відвідин зоопарку взимку ви зможете побачити більшість видів. Виключення – тварини, що впадають у зимовий сон, наприклад, бурі і гімалайські ведмеді.


Чи можу я годувати або гладити тварин?

Годувати тварин або намагатися у будь-який спосіб доторкнутися, погладити – у всіх експозиційних зонах, окрім зони «Дитячий зоопарк», заборонено. В експозиції «Дитячий зоопарк», якою опікуються наші юннати, ви можете погодувати тварин, погладити і отримати безліч приємних емоцій від спілкування з нашими вихованцями.


Чи є в Зоопарку білі ведмеді, жирафи або слони?

Так. Колекція Харківського зоопарку надзвичайно цікава і різноманітна. Ознайомитися з видовим розмаїттям можна тут.


Звідки тварини потрапляють в Зоопарк?

До зоопарку тварини потрапляють кількома шляхами:

- з інших зоопарків за програмами обміну;

- завдяки національним та міжнародним програмам розведення тварин;

- за рахунок розведення тварин у стінах нашого зоопарку;

- дуже рідко – тварин купуємо.


Чи є у тварин імена?

Так, тварини мають імена. Здебільшого їх дають кіпери – співробітники, що доглядають за твариною.

Як дістатися

Коли Зоопарк відкритий?

Зараз зоопарк закритий на масштабну реконструкцію. Як тільки дата відкриття зоопарку буде відома, про це можна буде дізнатися на офіційному інформаційному ресурсі зоопарку. Слідкуйте за новинами на нашому сайті.


Яку адресу Зоопарку вводити в навігатор?

Адреса зоопарку: м. Харків, вул. Сумська, 35


Де найближча автостоянка?

У зоопарку є дві автостоянки. З боку вул. Клочківська (Південний вхід) та Клочківського узвозу (Північний вхід)


Чи може особа з обмеженими можливостями в'їхати на машині на територію Зоопарку?

В’їзд на територію зоопарку на автомобілях заборонений для усіх категорій населення. 

дивитися всі питання
Карта зоопарку